Class Schedule

West Hollywood Campus Spring 2016 Schedule

Summer 2016 Class Schedule (July 5 – September 23, 2016) – CORE CLASSES

as of 05/27/16

FULL TIME STUDENTS MUST ENROLL IN 22 HOURS
PART TIME STUDENTS MUST ENROLL IN Minimum 2 METHOD (8 hours)
1 1st Year Only (only available session 1-3)  2 2nd Year Only (only available in session 4+)  + Production class
* 1st session requirement ^ One-Year Conservatory Requirement  ^^ Two-Year Conservatory Requirement

 

METHOD ACTING
TWO CLASSES WITH TWO DIFFERENT TEACHERS are always required

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites
Method Acting Monday 2:00PM-6:00PM David Salsa
Method Acting II2 Monday 2:00PM-6:00PM Carlos Colunga 3 previous sessions of study
Method Acting Monday 6:30PM-10:30PM Sharon Angela
Method Acting Tuesday 9:30AM-1:30PM Kymberly Harris
Method Acting Tuesday 2:00PM-6:00PM MJ Karmi
Method Acting II2 Tuesday 2:30PM-6:30PM Hedy Sontag 3 previous sessions of study
Method Lab I2 Tuesday 6:30PM-10:30PM Carlos Colunga 6 previous sessions of study or Instructor approval
Method Acting Wednesday 9:30AM-1:30PM Anne DeSalvo
Method Acting Thursday 9:30AM-1:30PM Anne DeSalvo
Method Acting Thursday 2:30PM-6:30PM Hedy Sontag
Method Acting Thursday 7:00PM-11:00PM Goya Robles
Method Lab II2 Thursday 6:30PM-10:30PM Carlos Colunga By Invitation only
Method Acting Friday 9:30AM-1:30PM Dig Wayne

 

TV / IMPROV /SCENE STUDY
MUST TAKE ONE OF THE FOLLOWING.
2nd year students may take TWO, but not two of the same.
Must take Improv, Scene Study & TV/Film, for Conservatory completion.

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites
Improv1^ Wednesday 2:30PM-6:30PM MJ Karmi
Improv2^^ Wednesday 2:30PM-6:30PM Carlos Colunga 3 previous sessions of study
Acting for TV/Film^ Wednesday 6:30PM-10:30PM Sharon Angela
Scene Study^ Wednesday 7:00PM-11:00PM Anne DeSalvo
Scene Study^ Wednesday 7:00PM-11:00PM Ilia Volok
Acting for TV/Film II2^^ Thursday 2:30PM-6:30PM Sasha Krane 3 previous sessions of study

 

VOICE Requirement
Voice 1 required in session 1.
Voice 1 & 2 required for One-Year.
Voice 1, 2, 3, & 3 required for Two-Year

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites
Voice 1^ if needed Monday 9:30AM-11:30AM Andrea Odinov Fuller ^Required session 1 (choose section)
Voice 1*^ Monday 12:00PM-2:00PM Andrea Odinov Fuller ^Required session 1 (choose section)
Voice 2^ Wednesday 9:30AM-11:30AM Andrea Odinov Fuller Voice 1
Voice 3^^ Wednesday 12:00PM-2:00PM Andrea Odinov Fuller  Voice 1 & Voice 2
Voice if needed Wednesday 2:30PM-4:30PM Andrea Odinov Fuller

 

MOVEMENT Requirement
Movement 1 required in session 1.
Movement 1&2 required for One-Year.
Movement 1,2,&3 required for Two-Year.

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites
Movement if needed Monday 6:30PM-8:30PM Leah Zhang
Movement 2^ Tuesday 4:30PM-6:30PM Leah Zhang Movement 1
Movement 3^^ Tuesday 7:00PM-9:00PM Leah Zhang Movement 1 & 2
Movement 1 if needed Wednesday 6:30PM-8:30PM Leah Zhang ^Required session 1 (choose section)
Movement 1*^ Thursday 12:00PM-2:00PM Lona Alexander ^Required session 1 (choose section)

Summer 2016 Class Schedule (July 5 – September 23, 2016) – CORE CLASSES

as of 05/27/16

FULL TIME STUDENTS MUST ENROLL IN 22 HOURS
PART TIME STUDENTS MUST ENROLL IN minimum 2 METHOD (8 hours)
1 1st Year Only (only available session 1-3)  2 2nd Year Only (only available in session 4+)  + Production class
* 1st session requirement ^ One-Year Conservatory Requirement  ^^ Two-Year Conservatory Requirement

 

SPRING 2016 ELECTIVES

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Tai Chi Tuesday 9:30AM-11:30AM Carrie Ogawa-Wong Movement elective
Cold Read Tuesday 11:30AM-1:30PM Phil Brock 1 previous session of study Business elective
Voice Overs Tuesday 12:00PM-2:00PM Todd Bjurstrom Voice elective
Commercials Tuesday 2:30PM-4:30PM Todd Bjurstrom Business elective
Theatre History^ Tuesday 4:30PM-6:30PM Rachel Bailit History requirement
Slam Poetry/Spoken Word+ Tuesday 7:00PM-9:00PM Goya Robles Business elective
Vocal Basics(Beginning Singing) Tuesday 7:00PM-9:00PM Chris Prinzo Voice elective
Reel World & Auditioning2^^ Wednesday 9:30AM-1:30PM Caryn West 3 previous sessions of study Business elective
Comic Improv Wednesday 12:00PM-2:00PM Todd Bjurstrom Elective
Scene Study for TV Wednesday 2:30PM-4:30PM David Salsa History elective
Film Fighting II Thursday 9:30AM-11:30PM Cody Davis Film Fighting I Elective
Audition Technique Thursday 12:00PM-2:00PM MJ Karmi 2 previous sessions of study Business elective
Theatre Dance Thursday 2:15PM-4:15PM Troy Rintala Movement elective
Lee Strasberg Legacy*^ Thursday 4:30PM-6:30PM Dig Wayne *^Required session 1
Theatre History 2 – Group Theatre^^ Thursday 4:30PM-6:30PM Rachel Bailit/td> none History requirement
Singing A Thursday 7:00PM-9:00PM Chris Prinzo Voice elective
Film Fighting I Friday 10:00AM-12:00PM Cody Davis Elective
Script Analysis Friday 2:00PM-4:00PM Sasha Krane History elective
Method Movement Friday 2:00PM-4:00PM Gerald James Movement elective

Fall 2016 Class Schedule (September 26-December 16, 2016)

Rev. 09/02/16

FULL TIME STUDENTS MUST ENROLL IN 22 HOURS
PART TIME STUDENTS MUST ENROLL IN minimum 2 METHOD (8 hours)
1 1st Year Only (only available session 1-3)  2 2nd Year Only (only available in session 4+)  + Production class
* 1st session requirement ^ One-Year Conservatory Requirement  ^^ Two-Year Conservatory Requirement

 

METHOD ACTING- TWO CLASSES WITH TWO DIFFERENT TEACHERS are always required

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Method Acting II2 Monday 2:00PM-6:00PM Carlos Colunga 3 previous sessions of study Acting (Core Class)
Method Acting I Monday 2:30PM-6:30PM David Salsa   Acting (Core Class)
Method Acting I Monday 7:00PM-11:00PM Kymberly Harris   Acting (Core Class)
Method Acting I Tuesday 2:00PM-6:00PM MJ Karmi Acting (Core Class)
Method Acting II2 Tuesday 2:30PM-6:30PM Hedy Sontag 3 previous sessions of study Acting (Core Class)
Method Lab I2 Tuesday 6:30PM-10:30PM Carlos Colunga 6 previous sessions of study or Instructor approval Acting (Core Class)
Method Acting I Wednesday 9:30AM-1:30PM Anne DeSalvo   Acting (Core Class)
Method Acting I Thursday 9:30AM-1:30PM Anne DeSalvo   Acting (Core Class)
Method Acting I Thursday 2:30PM-6:30PM Hedy Sontag   Acting (Core Class)
Method Acting I Thursday 6:30PM-10:30PM Sharon Angela   Acting (Core Class)
Method Lab II2 Thursday 7:00PM-11:00PM Carlos Colunga Method Lab I + Instructor approval Acting (Core Class)
Method Acting I Friday 9:30AM-1:30PM Dig Wayne   Acting (Core Class)

 

TV/IMPROV/SCENE STUDY- ENROLL IN ONE OF THE FOLLOWING. 2nd year students may take TWO, but not two of the same.
(Must take Improv, Scene Study & TV/Film each 1x for One-Year Conservatory completion, 2x for Two-Year Conservatory completion.)

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Acting for TV/Film II2^^ Monday 6:30PM-10:30PM Sharon Angela 3 previous sessions of study + TV/Film I Acting (Core Class)
Improv I1^ Wednesday 2:30PM-6:30PM MJ Karmi  Acting (Core Class)
Improv II2^^ Wednesday 2:30PM-6:30PM Carlos Colunga 3 previous sessions of study + Improv I Acting (Core Class)
Acting for TV/Film I^ Wednesday 2:30PM-6:30PM David Salsa   Acting (Core Class)
Scene Study^ Wednesday 7:00PM-11:00PM Anne DeSalvo   Acting (Core Class)
Scene Study^ Wednesday 7:00PM-11:00PM Ilia Volok   Acting (Core Class)

 

VOICE REQUIREMENT    Voice 1 required in session 1. Voice 1 & 2 required for One-Year. Voice 1, 2, 3, & 3 required for Two-Year.  

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Voice 3^^ Monday 9:30AM-11:30AM Andrea Odinov Fuller Voice 1 & 2 Voice requirement
Voice 2^ Monday 12:00PM-2:00PM Andrea Odinov Fuller Voice 1 Voice requirement
Voice 1*^ Wednesday 9:30AM-11:30AM Andrea Odinov Fuller ^Required session 1 (choose section) Voice requirement
Voice 1*^ Wednesday 12:00PM-2:00PM Andrea Odinov Fuller ^Required session 1 (choose section) Voice requirement

 

MOVEMENT REQUIREMENT Movement 1 required in session 1. Movement 1&2 required for One-Year. Movement 1,2,3,& 3 required for Two-Year.

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Movement 2^ Tuesday 4:30PM-6:30PM Leah Zhang Movement 1 Movement requirement
Movement 1 Tuesday 7:00PM-9:00PM Leah Zhang ^Required session 1 (choose section) Movement requirement
Movement 3^^ Wednesday 7:00PM-9:00PM Leah Zhang Movement 1 & 2 Movement requirement
Movement 1*^ Thursday 12:00PM-2:00PM Lona Alexander ^Required session 1 (choose section) Movement requirement

 

ELECTIVES

ELECTIVES- MONDAY

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Comic Improv+ Monday 12:00PM-2:00PM Todd Bjurstrom Elective
Theatre History II (Group Theatre)^^ Monday 11:30AM-1:30PM Rachel Bailit History requirement
Theatre History^ Monday 2:30PM-4:30PM Rachel Bailit History requirement

 

ELECTIVES- TUESDAY

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Tai Chi Tuesday 9:30AM-11:30AM Carrie Ogawa-Wong Movement elective
Cold Read Tuesday 11:30AM-1:30PM Phil Brock 1 previous session of study Business elective
Animal Exercise Tuesday 12:00PM-2:00PM Hedy Sontag 2 previous sessions of study Movement elective
Dialects Tuesday 12:00PM-2:00PM Todd Bjurstrom Voice elective
Commercials Tuesday 2:30PM-4:30PM Todd Bjurstrom Business elective
Vocal Basics (Beginner Singing) Tuesday 7:00PM-9:00PM Chris Prinzo Voice elective

 

ELECTIVES- WEDNESDAY

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Reel World & Auditioning^^ Wednesday 9:30AM-1:30PM Caryn West 3 previous sessions of study Business elective
Scene Study for TV Wednesday 12:00PM-2:00PM David Salsa   History elective

 

ELECTIVES- THURSDAY

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Film Fighting II Thursday 9:30AM-11:30AM Cody Davis Film Fighting I Elective
Audition Technique Thursday 12:00PM-2:00PM MJ Karmi 2 previous sessions of study Business elective
Theatre Dance Thursday 2:15PM-4:15PM Troy Rintala   Movement elective
Lee Strasberg Legacy*^ Thursday 4:30PM-6:30PM Rachel Bailit Required in 1st session of study History elective
Sensory Thursday 7:00PM-9:00PM Hedy Sontag 2 previous sessions of study Acting elective

 

ELECTIVES- FRIDAY

Class Title Day Time Teacher Pre-Requisites Category
Singing + Friday 10:00AM-12:00PM Griffith Frank Voice Elective
Film Fighting I Friday 12:00PM-2:00PM Cody Davis Elective
Script Analysis (Stages of Rehearsal 1&2) Friday 2:30PM-4:30PM Sasha Krane History elective
Method Movement Friday 2:30PM-4:30PM Gerald James Movement elective